Medvirkende

”Kvinderend” 2015

 

v. Idrætshøjskolen Bosai. Adressen er: Evensølundvej 5, 4720 Præstø.

 

Medvirkende

Thea …………………………………..Emmely Linnebjerg

Sys ……………………………………..Liv Johnson

Kurt ………………………………….. Nicolai Sandholt

Lærer Bo ……………………………Bo Grinder

Stenaldermand … …………….. Folke Petersen

Stenalderkvinde .. ……………. Dorte Osborn

Jens kruse ………… …………….. Jens Kruse

Mathilde Fibiger . ………………Annette B. Andersen

Astrid Stampe ……………………Jette Greisgaard

Henrik Stampe …………………..Bendt Nielsen

Jonna Stampe ………. ………….Anne Morsing

Christine Stampe ……………….Anna Lise Nielsen

Postmesterfrue ………………….Ingelise Jensen

Apotekerfrue …………………….Kirsten Vestergård

Leif Nygaard …………………… Leif Nygaard

Bent ………………………………….Anker Rasmussen

Dommer Manthy ……………….Troels Fromberg

SkomagerMarie …………………Heidi Lindberg

Lisbeth Hansen …………………..Marianne Larsen

Peter Faber ………………………..Erik Knudsen

Frederik Bayer ……………………Mats Janowski

Enkefru Kristensen …………….Anna Lise Nielsen

Mejeriejer Hinchley …………..Ole Henriksen

Sognefoged J. Hansen ………..Bendt Nielsen

Kresten Pedersen ……………….Thomas Nielsen

Jutta Boisen-Møller ……………Birgit Skov

Ida Falbe-Hansen ……………….Karina Larsen

Georg Brandes ……………………Per Frandsen

Forstander Dam …………………Bent Petersen

Gdr. Didriksen …………………….Finn Pedersen

Hagerup ……………………………..Ole Henriksen

H.N. Clausen ………………………Henning Pedersen

Helene Didriksen ………………..Dorte Osborn

Redaktør Petersen …………….Folke Petersen

Hans Hansen ……………………Nicolaj Larsen

Købmand Mortensen ……… …Finn Pedersen

byskriver ………………………… .Elwin Sejrup

Gymnastikleder… ……….. Inger Margrethe Johansen

Gymnast …..……………………….Roland Jepsen

Gymnast…………………………….Heidi Lindberg

Gymnast……………………………Sannah Grostøl

Gymnast……………………………Nikoline Meldola

Gymnast…………………………….Nikolaj Larsen

Gymnast…………………………….Jenny Nøhr

Gymnast…………………………….Leif Nygaard

Musik……………………………….Thomas Borge

Kostumer …………………………Anita Anderson

Brith Olsen

Kirsten Kås

Kirsten Vestergård

Elisabeth Hvass

Hatte …………………………………Jonna Colding Henriksen

Sminke ………..…………………….Karina Fromberg og Margrethe Wiberg

Regissør……………………………..Kirsten Stauner

Scene ……………………………….. Bent Petersen

Leif Nygaard

Ole Henriksen

Finn Pedersen

Folke Petersen

Dorte Osborn

Poul Nielsen

PR og grafisk design ………….. Per Frandsen

Kjøgemester …………………….. Jens Kruse

Souffløsen ……………………… Anne Marie Mathiesen

Billetsalg Inge-Lise Fromberg

Lyd……………………………………..Peter Koch

Instruktør …………………………. Annelise Høgh

 

 

 

Amatørteater med lokalhistoriske temaer